Yerli doğalgazda ilk ateş bugün yakılacak – Eyüp Gündem Haber

Yerli doğalgazda ilk ateş bugün yakılacak

Hidrokarbon arama çalışmalarına yüksek teknolojili gemilerle ara vermeden devam eden Türkiye, Karadeniz’de bulunan rezervde ilk ateşi bugün yakacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu doğalgaz keşfine ilişkin gaz yakma töreni bugün gerçekleşecek.

2020 yılının ağustos ayında Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’nda Tuna-1 Kuyusu’nda 320 milyar metreküplük doğalgaz keşfini Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı. Sonrasında 2020 yılının ekim ayında rezerv güncellendi ve toplamda 405 milyar metreküpe çıktı.

ARAŞTIRMALAR DEVAM EDİYOR

Doğalgaz ve petrole ilişkin dünyanın en donanımlı araştırma ve sondaj gemilerine sahip olan Türkiye, Karadeniz ve Akdeniz’de durmaksızın keşifler yapmak için araştırmalara devam ediyor. Yüksek teknoloji ve uzman mühendislerle yapılan araştırmalar sonucunda Karadeniz’de bulunan büyük rezervin yanında yeni sondajlardan da yeni haberler gelmesi bekleniyor.

AMASRA-1’DE 135 MİLYAR METREKÜP DOĞALGAZ KEŞFEDİLMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haziran ayında Fatih Sondaj Gemisi’nin Sakarya Gaz Sahası içindeki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük doğalgaz keşfi yaptığını açıklamıştı. Böylece Karadeniz’de kısa sürede toplamda 540 milyar metreküplük doğalgaz keşfi gerçekleşmişti.

FİLYOS LİMANI’NDAN KARAYA ÇIKARILACAK

Derin deniz sondajı sonucunda ortaya çıkan toplam 540 milyar metreküplük doğalgaz Filyos Limanı’ndan karaya çıkacak ve ulusal doğalgaz hattına bağlantısı gerçekleşecek. 2023 yılında sisteme dahil edilmesi için son hızla çalışmalar devam ederken doğalgazın ülkeye cari açık konusunda da, yeni doğalgaz kontratlarının ucuza yapılması açısından da yarar sağlayacak.

GÜNLÜK 10 MİLYON METREKÜP ÜRETİLECEK

Keşfi gerçekleştirilen doğalgazlardan günde 10 milyon metreküp karaya pompalanacak. 2027-2028 yılında yıllık olarak 15 milyar metreküp doğalgaz üretilmesi bekleniyor. Söz konusu bu üretim doğalgaz tüketiminin yüzde 30’unu karşılayacak seviyede. Bu sayede doğalgaz faturasının 6 milyar dolar azalması bekleniyor.

Bir cevap yazın