“TFF, TASKK ve illerdeki ASFK’ler soruna çözüm olmalı” – Eyüp Gündem Haber

“TFF, TASKK ve illerdeki ASFK’ler soruna çözüm olmalı”

Eyüpsultan Antrenörler Derneği Başkanı ve Göktürk Saray SK Teknik Sorumlusu Hakan Buruk, pandemi döneminde mağdur edilen Antrenörlere, ASKF’ler, TÜFAD ve TFF’nin yeterli desteği vermediğini söyledi.

Pandemi döneminde işsiz kalan yüzlerce Antrenörün işsiz kaldığını, evine ekmek götüremeyecek durumda olduğunu ve sağlıklarının da bozulduğunu aktaran Hakan Buruk, yetkili mercilerden acil çözüm beklediklerini ifade etti.

“Antrenörlüğün meslek olarak kabul görmesi gerekir”
‘Antrenörlerin temel sorunları oldukça fazla. Bu sorunlar Covid-19 pandemisinden önce vardı, sonrasında da olacak… Bu sorunlar çözülmediği sürece yasal haklarımız da olmayacak. Antrenörlüğün meslek olarak kabul görmesi gerekir. Dolayısıyla Antrenörler, amatör kulüplerde maalesef sigortasız çalışıyorlar. Böyle coronavirüs salgını gibi hayatın durma noktasına geldiği olağanüstü durumlarda SGK eksikliğinden dolayı Devletten yardım alamıyorlar, Kulüpler ile yapılan sözleşmeler dahil geçersiz’ ifadelerini kullanan Eyüpsultan Antrenörler Derneği Başkanı, “TÜFAD Genel Merkez Başkanı İsmail Dilber Hocamızın bizlerin sorunları için daha fazla çaba göstermesini, gerekirse Spor Bakanlığı ile istişareler yapıp Antrenörlerin sıkıntıları ve problemlerin çözümü için daha fazla uğraşmanı bekliyoruz” dedi.

“Birer maaş ödemesi TFF’nin bütçesini yormaz”
Hakan Buruk açıklamasının devamında şunları kaydetti: “İstanbul’da şu anda en az 300 Antrenör işsiz. Türkiye’de 145 tane profesyonel kulüp var. Toplam Antrenör sayısı 750 ediyor. İstanbul’da ise faal 1500 civarı Antrenör var. Türkiye Futbol Federasyonu’nun çalışan, geçtiğimiz sezon sözleşme yenileyen Antrenörlere asgari ücret üzerinden her ay birer maaş ödemesi TFF’nin bütçesini yormaz. 100 yılda bir meydana gelen bir kriz ile karşı karşıya kaldık. Herkes bu Covid-19’dan zarar gördü ancak biz Antrenörler tamamen işsiz kaldık. Geliri olanlar bir şekilde yarım maaş da olsa Antrenörüne destek oluyor ama Mart ayından bu yana maaş vermeyen Kulüpler var. Devletimiz, sesimizi duysun, sürecin mağduru olan ve çocuklarımızı yetiştirip ülke sporuna kazandıran Antrenörlere sahip çıkılsın” dedi.

“TFF ve İASKF sorumluluk almalı”
Galatasaray’ın, Monaco takımından renklerine bağladığı Kolombiyalı forvet Falcao’nun yıllık 5 milyon Euro maaş ödeyeceğini anımsatan Buruk, “AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Binali Yıldırım, İstinye’de yaptığı Amatör Spor Kulüpleri Buluşması toplantısında ‘her amatör kulübümüze 100 bin lira tutarında destek vereceğiz’ dedi. Aynı şekilde İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu da Şişli’de yaptığı toplantıda amatör kulüplere 50’şer bin TL vereceğini ifade etti ancak kimse bunu sorgulamadı. TFF ile TASKK ve İASKF’lerin hem Antrenörlere destek sağlaması gerekir, hem de amatörlere verilen bu sözlerin tutulması için takipçi olmaları gerekir. Spor Bakanlığı bir defaya mahsus (İstanbul’u kast ediyorum) 700 tane amatör kulüp varsa, her birisine 50’şer bin TL ödenek ayırsa toplam 35 milyon TL eder. Kulüpler de bir sene için Antrenör ve diğer çalışanların maaşlarını karşılar. Galatasaray’ın sadece bir oyuncuya vereceği ile İstanbul’da tüm amatör Antrenörler bir sene krizden azami oranda etkilenir ve en önemlisi evine ekmek götürürler. Şu unutulmasın, Antrenörler, özellikle alt yapılarda karın tokluğuna, gönüllülük esasına dayalı olarak bugünün yarını, yarının umudu olan çocukların hem rol modeli oluyor hem de onlara ailesinden sonra eğitim veriyor. Bu nedenden dolayı bile Antrenörlerin mağdur edilmemesi gerekir.” dedi.

Bir cevap yazın