İstanbul’da balık ve yengeç ölümlerinin nedeni belli oldu – Eyüp Gündem Haber

İstanbul’da balık ve yengeç ölümlerinin nedeni belli oldu

Yapılan çalışmaları anlatan İstanbul Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, “Son günlerde biliyorsunuz çeşitli iç sularımızda balık vefatları gerçekleşti. Bunlar Pendik Ömerli’de meydana gelen balık vefatlarında, Ömerli içme suyu havzası biliyorsunuz, orada kademeli bir geçiş vardı. Oradaki su ölçüsünün azalmasına bağlı kimyasal oksijen yetersizliği olmuş. Zira su azalmasına bağlı üstte bir yosun katmanı oluşuyor, bu da oksijen yetersizliğine meydana getiriyor. Ona bağlı öldükleri tespit edildi, alınan su ve balık numunelerinde. Her hangi bir kimyasal yahut toksikolojik bir şey tespit edilemedi. Balıklarda da pestisit tespit edilemedi” dedi.

“SU KİRLİLİĞİNİN ÇİZGİ SAFHADA OLDUĞU BİR YER”
Karaca, Küçükçekmece Gölü’nde meydana gelen balık vefatları konusunda şunları kaydetti: “Bunu sık sık yaşıyoruz maalesef. Biliyorsunuz Küçükçekmece Gölü ile Marmara Denizi bir noktada birleşiyor. Oradan geçişler meydana gelebiliyor, tuzlu sudan, tatlı suya geçişler. Küçükçekmece Gölümüzde çok kirli, su kirliliğinin çizgi safhada olduğu bir yer. Burada da kirliliğe bağlı balıklarda oksijen yetersizliği meydana geliyor. Geriye de tekrar tuzlu suya akıntıdan ötürü dönemedikleri için maalesef öldüler. Burada sık sık da yaşıyoruz bunu.”

“TEK BİR NOKTADA BALIK MEVTİ OLDUĞUNU GÖRDÜK”
Ahmet Yavuz Karaca, “Büyükçekmece Kanunu Sultan Süleyman Köprüsü mevkiinde meydana gelen balık ölümlerinin de kimyasal oksijen yetersizliğine bağlı olduğunu gördük. Her hangi bir biçimde mikrobiyolojik tesir tespit edemedik aldığımız su ve balık numunelerinde. Birkaç gün evvel Alibeyköy Barajı’nda meydana gelen balık vefatlarında ise rastgele bir şey tespit edilemedi. Alibeyköy Barajı’nın bütün noktalarını gezdik. Tek bir noktada balık vefatı olduğunu gördük. Yasadışı avcılık yapan bir vatandaşın balıkları bizim denetimimize yakalanmamak için küçüklerini atmış ve bölgeden kaçmış. Rastgele bir ne kimyasal oksijen yetersizliği, ne de rastgele bir şey bulamadık. Ticari avcılık iç sularda yasak, yasak olduğu için pek hoş büyük balıklarımız var o bölgede, büyük olanlarını almış, küçük olanlarını da suya bırakıp kaçmış. Bu biçimde olduğunu düşünüyoruz zira rastgele bir şey tespit edemedik” dedi.

MÜSİLAJ AKSİYON PLANI ÇERÇEVESİNDE ÇALIŞMALAR YAPILIYOR
Karaca, “Oksijen yetersizliği aslında kirlilikten ötürü, şayet su çok kirliyse, kanalizasyon yahut değişik kaidelerden ötürü kirliyse suda oksijen ölçüsü çok düşük oluyor. Kimyasal oksijen dediğimiz balıklara yarayan oksijen olmadığı için ölüyor. Kirliliğin giderilmesi manasında biliyorsunuz gerek Etraf ve Şehircilik Bakanlığımız, İSKİ ile birçok bakanlık ve mahallî idareler çalışma başlattılar. Müsilaj aksiyon planı var, o çerçevede yalnızca Marmara Denizi değil, iç sularımızda, göllerimizde çalışmalar başlatıldı” biçiminde konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Bir cevap yazın