Saka: Liglerin oynanmayacağını düşünüyorum – Eyüp Gündem Haber

Saka: Liglerin oynanmayacağını düşünüyorum

Alibeyköyspor Kulüp Başkanı Muammer Saka, liglerin başlaması ve gündemdeki diğer konularla ilgili AmatorLig.Net sitesinin YouTube kanalında canlı yayına konuk oldu.

3. Lig ekiplerinden Bayrampaşaspor’un Başkanı Cengiz Günaydın, Bölgesel Amatör Lig ekiplerinden Beşyüzevlerspor’un Başkanı Mustafa Koral ve Çengelköyspor Başkanı İsmet Özay’ın da katıldığı programda Alibeyköyspor Başkanı Muammer Saka önemli açıklamalarda bulundu. Saka’nın konuşmalarından bazı başlıklar şu şekilde:

Futbol camiası olarak zor günler geçiriyoruz
Futbol camiası olarak gerçekten zor günler geçiriyoruz. Covid-19 düm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de etkiledi. Devletimizin, Sağlık Bakanlığının ve Bilim Kurulunun almış olduğu kararlar var. TFF Başkanı ve Sağlık Bakanının da yapmış olduğu online toplantılar var. Bu kararlar doğrultusunda Süper Lig, 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Ligin 12, 13, 14 Haziran’da başlaması yönünde bir karar alındı.

Türkiye’de kararlar İstanbul’daki 3-4 takıma göre alınıyor
Maalesef Türkiye’de tek spor dalı futbolmuş, futbolda da sadece Süper Lig varmış gibi bir durum var. Ayrıca bu süper ligde de sadece 3-4 takım var gibi değerlendiriliyor. Bütün odaklanma bu şekilde olunca büyük sorunlar çıkıyor ortaya. En büyük yanlışımız bu.

Piramitin alt bölümüzü oluşturan ve yukarıya doğru yükselmesini sağlayan, bunun için çok büyük emekler veren 2. Lig, 3. Lig, Bölgesel Amatör Lig ve diğer amatör ligler yok sayılıyor. Bu kulüplerin temsilcilerinin fikirleri dikkate bile alınmıyor. Futbol, İstanbul’daki üç büyük takım ve Trabzonspor gibi taraftarı çok fazla olan kulüplerin isteklerine göre yönetiliyor.

Bazı kulüplere göre avantajlıyız
Biz Alibeyköyspor olarak tesis ve altyapı olarak bazı kulüplere göre avantajlarımız var. Fakat buna rağmen Sağlık Kurulunun yayınladığı 36 sayfalık tavsiye kararlarına uyulması mümkün değil. Bu şartlara bırakın amatör ligleri, 2 ve 3. Ligleri 1. Lig ve süper Lig takımlarının bile bir çoğu uyamaz. Bunlarında dışında futbol bir temas oyunudur. Gerek antrenmanda gerekse maçlarda temasla oynan bu oyun diğer spor dallarına benzemez. 12 Haziranda liglere başlayacağız demek, bana göre TFF’nin iyi bir hazırlık yapmadan verdiği bir karar gibi. Süper Ligdeki hocalar bile feryat ediyor bu ligleri bu kurallara göre nasıl oynayacağız diye.

Herkesin memnun olacağı bir karar çıkmayabilir
Konuşulan ligden düşme kalksın, liderler şampiyon olsun gibi bir çok varyasyon konuşuluyor. Alınacak kararlardan herkesin memnun olması beklenemez. Alibeyköyspor olarak bizim bile şampiyonluk umudumuz var ama şu anda bu tür sıralama ile ilgili düşünceleri bırakmamız lazım. Burada tam bir aaletin sağlanması mümkün değildir.” dedi.

Yukarıdaki görüşlerin dışında da bir çok konuda konuşan Muammer Saka’nın katıldığı yayının videosu

https://www.youtube.com/watch?v=vZO__wEzPvg

Bir cevap yazın