İlçe Sağlık Müdürü Atak’tan önemli mesaj – Eyüp Gündem Haber

İlçe Sağlık Müdürü Atak’tan önemli mesaj

Eyüpsultan İlçe Sağlık Müdürü Muhammed Atak sosyal medya hesapları üzerinden Eyüpsultanlılara Covid-19 ile ilgili önemli mesajlar verdi. Atak mesajında, virüsle mücadelenin etkili olması için tedbirlere hassasiyetle uyulması gerekliliğinin altını çizdi ve vatandaşlardan, bu sürecin daha kolay atlatılması için destek olmaları talebinde bulundu.

“PANDEMİ SÜRECİ CİDDİ ANLAMDA YÜKSEK BOYUTLARA ULAŞMAYA BAŞLADI”
İlçe Sağlık Müdürü Atak şunları söyledi: “Şu anda mart ayından beri, tüm dünyada olduğu gibi bir pandemi etkisi altındayız. Hepimiz yaşıyoruz. Bu yeni normal hayata alışmaya gayret ediyoruz. Mart – nisan ayında ciddi anlamda pik yaşadığımız Covid-19 pandemi süreci maalesef yeni yeni bütün dünyayı da etkisi altına alarak ciddi anlamda yüksek boyutlara ulaşmaya başladı. Bundan ilçemizde benzer şekilde etkilenmeye başladı.”

“SİZLERİN DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ”
“Eyüpsultanlılar olarak dikkat etmemiz gereken birkaç konuyu hatırlatmak istiyorum. Sayılarımız artıyor çünkü maalesef hassasiyetlerimizin de bazen kaybolduğunu fark ediyoruz. Bu hassasiyetleri biz kaybedersek, temizlik – maske – mesafe kurallarını ihmal edersek bu sayıların maalesef daha da artacağını öngörüyoruz. Şu anda Eyüpsultan’da; dünya üzerinde, ülkemizde ve İstanbul’un diğer ilçelerinde olduğu gibi sayılarımızda hızlı bir yükseliş var. Bu yükselişin önüne geçmek için hepimizin el birliğiyle çalışması, iş birliği yapması ve sorumluluğu paylaşması gerekiyor. Biz de ilçemizde, ilçe sağlık müdürlüğü olarak özellikle filyasyon çalışmalarını yürütmeye ve vatandaşlarımıza ulaşmaya gayret ediyoruz. Ancak bu süreci kolaylaştırmak, bu süreci ciddi anlamda rahatlatmak için sizlerin ciddi anlamda desteklerine ihtiyacımız var. Şu anda ilçemizde, özellikle son haftalarda, kurallara uymaya yönelik sıkıntıların oluşmasıyla beraber sayılarımızın arttığını görüyoruz. Burada da bizim tek başımıza bu süreci yönetme şansımız yok ve bu hastalıkla mücadele etme, onu yenme şansımız yok. Dolayısıyla sizlerin desteği çok önemli. Sizlerle yapacağımız işbirliği ve sizlerin bu konulardaki hassasiyetiyle biz bu süreci başarıyla atlatmayı planlıyoruz.”

“BELEDİYE BAŞKANIMIZ DENİZ BEYE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM”
“Özellikle Belediye Başkanımız Deniz beye çok teşekkür ediyorum. Bu süreçte hem belediyemiz, hem Kaymakamımız Sayın İhsan Kara ve diğer kamu kurumlarının büyük desteğiyle bu süreçte mücadeleyi birlikte yapmaya gayret ediyoruz. Sayıların artmasıyla beraber kapasitemizi arttırmaya gayret ettik. Burada da belediyemizin özellikle araç konusunda ve ekipman konusunda çok büyük desteğini gördük. Onların da desteğiyle son bir haftada neredeyse bir seferberlik ilan ettik. Ancak bu seferberliği kamu kurumlarının tek başına yürütmesi ve başarıyla neticelendirmesi çok zor. Dolayısıyla bu pandemi sürecinde siz vatandaşların desteği, siz vatandaşların hassasiyeti ve sorumluluk hissiyle hareket etmesi bizim için çok kıymetli. Hep beraber bu mücadeleyi vermek zorundayız.”

“POZİTİFLİ HASTALIK BULAŞTIRIR, TEMASLI OLAN BULAŞTIRMAZ DİYE BİR ŞEY YOK”
“Diğer kamu kurumlarımızla beraber, özellikle pozitifli olan vatandaşlarımızın, temaslı olan vatandaşlarımızın evlerine ziyaretler yapmaya, onlara ulaşmaya gayret ediyoruz ve onların evde kalmalarını biz istiyoruz. Çünkü pozitifli olanla temaslı olanlar benzer kategoride. Yani pozitifli hastalık bulaştırır, temaslı olan bulaştırmaz diye bir şey yok. Temaslı o esnada semptom göstermeyen, potansiyel pozitifli hastadır bizim için. Dolayısıyla onların da evde kalması, bu sürece evlerinde kendini izole ederek katkı yapmasını bekliyoruz. Özellikle semptom göstermeyen bazı hastalarımızın, hastalık yoktur diyerek hareket etmesi veya çok rahat davranması süreci ciddi anlamda zorlaştırıyor. Toplum nezdindeki bulaştırıcılığı arttırıyor. Bu konuda özellikle pozitifli olan, temaslı olan vatandaşlarımızın sorumluluk hissiyle davranması, kendilerini izole etmesi bizim için çok elzem.”

“TEMASLI OLANLAR DA EVLERİNDE İZOLE OLMALI”
“Bir konu daha var özellikle temas etmek ya da temaslı olmak kötü bir şey değil. Kovid hastalığına yakalanmak çok kötü bir şey değil. Önemli olan bunun tespitini yapmak ya da yaptırabilmek. Bizim en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi pozitifli vatandaşlarımızla görüştüğümüzde genellikle temas etmiş olanların da iletilmesi bizim için önemli. Çünkü onların da evlerinde izole olması bu süreci daha iyi noktaya götürecektir.

“SİZLERDEN TALEBİMİZ KURALLARA UYMANIZ, UYMAYANLARI UYARMANIZ”
“Bu noktada tekrardan siz kıymetli Eyüpsultanlı vatandaşlarımızdan talebimiz mücadeleye sizin de katılmanız, hassasiyetle temizlik, maske ve mesafe kuralına uymanız, uymayanları uyarmanız ve bu süreci kolaylaştırmanız.”

Bir cevap yazın