Fileto nasıl yapılır? Fileto yapmanın püf noktaları ve incelikleri – Eyüp Gündem Haber

Fileto nasıl yapılır? Fileto yapmanın püf noktaları ve incelikleri

Yıllardır marketten aldığımız fileto aslında çok kolay bir şekilde evde de yapılabiliyor. Balık ya da etten yapılan fileto lezzetiyle damaklarda iz bırakıyor. Eti yemenin en konforlu yemenin hali olarak bilinen fileto lezzetini kolayca hazırlamak isterseniz evde yapmanın püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

Sağlıklı yaşamın temel ögelerinden olan et yemek, bazen kemik ve kılçıktan dolayı oldukça zahmetli gelebiliyor. İşte tamda bu durumda imdadınıza yetişen bir yöntemi huzurlarınıza sunuyoruz. Fileto et, kemiksiz, kılçıksız incecik dilimli lezzetli bir et türüdür. Beyaz ve kırmızı et olmak üzere iki farklı türden de yapılabilen fileto, kolayca evde de yapılabiliyor. Kırmızı etten yapılan fileto daha çok ABD ve Avrupa mutfağına özgüdür.  Dana etinden fileto elde etmek için bonfile veya kontrfile kullanılır ve bu et kasaplar tarafından farklı işlemlerden geçirilir.

 Balık ve fileto balık çeşitleri ise omurgası çıkarılmış, yüzgeçleri ve iç organları alınmış, derisi yüzülmüş veya yüzülmemiş balık etine verilen addır. Fileto tavuk veya fileto tavuk göğsü ise tavuk bonfile olarak da bilinir. Ördek, tavuk ve hindi fileto gibi kümes hayvanlarının bonfilesi göğüsün iç kısmında bulunan kemiğe yakın kısmıdır. 

EVDE FİLETO NASIL ÇIKARILIR?

Fileto çıkarma işlemini en doğru şekilde gerçekleştirebilmeniz için iyi kalite fileto bıçaklardır. Fileto çıkarmadan önce balığı kılçıklarından ve iç organlarından ayırmak gerekir. Omurgaya ulaşana dek arka solungaçlara bıçak girer, kılçık üzerinden kuyruğa kadar bıçak ilerler, böylece ilk fileto çıkarılmış olur. Balık ters çevrilir ve ikinci fileto için de aynı işlem uygulanır. Kılçıklarının tamamen temizlendikten sonra kesme tahtasına derisi alta gelecek şekilde konulur ve deri ile et arasına keskin sivri uçlu bıçak sokulur, deri dikkatlice kavranarak etten ayrılır. Eğer damak tadınıza göre deriyi muhafaza etmek isterseniz, deri yüzme aşamasını geçebilirsiniz. 

PEKİ FİLETO BALIK NE KADAR?

Somon filetonun kilosu yaklaşık olarak 60-65 TL civarındadır. Mezgit balığı filetosunun kilosu 12,5 TL‘dir. 


Kaynak:Yasemin

Bir cevap yazın