Eyüpsultan’da Kur’an okuma şenliği – Eyüp Gündem Haber

Eyüpsultan’da Kur’an okuma şenliği

Eyüpsultan Belediyesi “Kur’an’la Büyüyorum, Dinimi Öğreniyorum” sloganı ile çocuklara yönelik Kur’an ziyafeti programı düzenledi.

Alibeyköy Osmanlı Parkı’nda gerçekleştirilen programa Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ile birlikte, Eyüpsultan İlçe Kaymakamı İhsan Kara ve Eyüpsultan İlçe Müftüsü Basri Bektaş katıldı.

Eyüpsultan Belediyesi Bilgi Meskenleri, vakıf ve STK’lerde Kur’an kurslarına giden çocuklar için düzenlenen programa bin 500 öğrenci ve veli katıldı. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Karagöz – Hacivat gösterisi ile başlayan programda konuşan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Kur’an eğitimlerini kırk günlük yaz eğitimleriyle değil, hafta sonları da yaparak bir gelenek haline getirmek istediklerini belirtti. Sahne aktiflikleri, sürpriz armağanlar ve ikramlarla son derece renkli geçen programın sonunda ise Başkan Deniz Köken, çocuklara ve velilere pilav dağıtımı yaptı.

“Bu devir 3 bin çocuğumuz, kur’an öğrenme kurslarına katıldı”

Pandemi devrinden ötürü orta verdiklerini söyleyen Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, “Eyüpsultan’ın bütün mahallelerine bu işi yayalım istiyoruz. Yaz devrinde çocuklar zoraki kurslara gidiyor algısından dışarı çıkarmak, onu sempatik hale getirmek istiyoruz. العاب القمار O yüzden velilerle ve yetkililerle bu hususla ilgili önemli bir çalışma halindeyiz. Bu devir, mescitlerimizde ve bizim belediyemizin bütün aktifliklerin tamamında yaklaşık 3 bin çocuğumuz Kur’an öğrenme kurslarına geldiler. Burada birebir vakitte hem sporlarını yaptılar, hem Kur’anlarını öğrendiler, hem de değişik etkinliklere katıldılar. İsteriz ki sayı daha fazla olsun. İki yıllık pandemiden ötürü yapamadık. Yapamayışımızdan ötürü da ortada boşluk oluştu, bu boşluklarda gelemeyenler, o yaşı geçirenlerin de hakları kaldı. Onlara da bir şeyler yapmamız lazım. O yüzden eksiği olanları tespit eden anne ve babalar bu mevzuyla ilgili bizimle irtibata geçerlerse, onların da o boşluğunu telafi etmeye çaba ederiz” dedi.

“Aydınlık Türkiye’yi çocuklarımızla birlikte inşa edeceğiz”

Konuşmasında çok problemli bir devirden geçildiğini, önemli bir öğrenme kaybının yaşandığını da lisana getiren Başkan Deniz Köken, “İlk ve ortaokul çocuklarının öğrenme kayıplarını tespit edilmesi ve giderilmesi ile ilgili İstanbul Üniversitesi ile mutabakat yaptık. Bu eksiklerimizi de gidererek onların telafisi nasıl yapılır, bununla ilgili yeniden uzmanlardan takviye alarak, bu açığı kapatmak istiyoruz. Öğrenme kaybını kolaya almayın, on yıl sonra tabip, mühendis bulamayız, bütün branşlarda eksiklikler olmaya başlayacaktır. Bu 1, 2 ve 3. sınıflar bilhassa çok zahmetli bir devir geçirdiler. O yüzden anne ve babaların da bu hususta biraz daha uğraşlı olmalarında yarar var diyorum. Her ne kadar bizim ana işimiz olmasa da bölgemizde yaşayan bütün insanların eğitimlerini rahat ve eşit alabilmeleri bizim ana vazifelerimiz ortasında geliyor. باي بال عربي O yüzden kentimizde 7’si başlayan 3’ü başlayacak olan 10 okul inşaatımız var. tawla Bunlar bittiğinde inşallah en az 15 – 20 yıl okul sorunu olmayacak. Çocuklarımızla birlikte aydınlık Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz. Hem atlet, hem hafız, hem de öğretmen ve tabip yetiştireceğiz” biçiminde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Bir cevap yazın