Eyüpsultan Camii Meydanı’nda sabaha kadar nöbet tutuldu – Eyüp Gündem Haber

Eyüpsultan Camii Meydanı’nda sabaha kadar nöbet tutuldu

Eyüpsultan’da 15 Temmuz Şehitlerimize Özel Program

“BU MİLLETİ, DEVLETİ HİÇBİR ZAMAN BAŞKALARINA TESLİM ETMEYECEĞİZ”

Eyüpsultan Belediyesi, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirdiği hain darbe girişiminin ardından milletin destansı mücadelesinin 4. Yılında, şehitleri unutmadı.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken önce sabah saatlerinde Eyüpsultanlı Şehit Erkan Pala’nın mezarını ziyaret etti. Pala’nın kabri başında Asımın Nesli İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri Kuran-ı Kerim okudu. Burada dua eden Başkan Deniz Köken, İstanbul Valiliği tarafından Edirnekapı’daki 15 Temmuz Şehitliğinde düzenlenen anma programına katıldı.

Programa İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, Eyüpsultan İlçe Kaymakamı İhsan Kara, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Kuvvet Komutanları, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ve şehit yakınları katıldı. Programda okunan Kuran-ı Kerim’in ardından şehitler için dualar edildi. Anma töreni sonrası şehit mezarlarına karanfil bırakan protokol üyeleri, şehit yakınlarına başsağlığı diledi.

15 Temmuz’un yıldönümünde Eyüpsultan’da anma programı gerçekleştirildi. Yüzlerce vatandaşın katıldığı programda konuşan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, 15 Temmuz’un 4’üncü yıldönümünde o günkü birlik ve beraberliğin hala devam ettiğini belirterek “15 Temmuz’u her yıl dönümünde anmamız lazım” dedi.

15 Temmuz 2016’da FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminin 4’üncü yılında 15 Temmuz şehitlerini anmak, gazileri onurlandırmak ve birlik ve beraberlik duygularını taze tutmak için tüm yurtta olduğu gibi Eyüpsultan’da da anma programı düzenlendi.

Eyüpsultan Belediyesi tarafından Eyüpsultan Meydanında gerçekleştirilen programa, Başkan Deniz Köken, Eyüpsultan İlçe Kaymakamı İhsan Kara ve çok sayıda vatandaş katıldı. Anma programı şehitler için Mevlid-i Şerif okunmasıyla başladı. Mevlid-i Şerif’in ardından dualar edildi, meydandaki yüzlerce kişi hep bir ağızdan “Amin” dedi. Program Mehter takımının sahne almasıyla devam etti. Mehteranların gösterisine vatandaşlar ellerindeki Türk bayraklarıyla eşlik etti. Eyüpsultan Belediyesi Mehter Takımının gösterisinin ardından sahneye çıkan Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, “15 Temmuz tıpkı 4 sene önceki haşmetiyle bugün de sokaklarda devam ediyor. Pandemiden ötürü yoğunluk oluşmaması için çok fazla duyuru yapmamıştık ama Maşallah çok yoğun bir kalabalık, ilgi var. Gençlerimiz, hanımefendilerimiz, herkes bugün burada meydanı doldurdular. Bu işin ruhunun yaşaması lazım. Çünkü atlatılan badire basit bir badire değil. Bu yüzden bundan sonraki süreçte böyle şeyler olmaması için vatandaşımızın duyarlı olması anlamında 15 Temmuz’u her yıldönümünde anmamız lazım.

Bu akşam 15 Temmuz’un 4. yıldönümü. Keşke bu akşam burada başka bir şeyi kutluyor olsaydık. Başka bir şeyi anıyor olsaydık. Türkiye tarih boyunca bu tür badireleri hep yaşamıştır. Bundan sonra da karşımıza neyin çıkacağı belli değil. Yaşadığımız şu Pandemi sürecinde gördük ki bizlerin de üstünde bir güç var. Bu işin en son bölümünde ne yapmamız lazımsa bugünden tedbirimizi almak zorundayız. Almazsak ilerde başımıza bela olur.”

İslam mükemmel bir dindir. Onu kullananlar, kendi menfaatlerine alet edenler yanlış işler yapmaktadır. Bunu ayırt etmemiz lazım. 251 şehidimizin ve bu ülke için son yıllardan itibaren Güneydoğu’da, Suriye’de, Irak’ta verdiğimiz şehitlerin hepsinin ruhları şad olsun. Ve bütün gazilerimize huzur, hayırlı ömürler ihsan etmesini cenabı haktan niyaz ediyorum.”

“BU MİLLETİN BİR FERDİ OLDUĞUM İÇİN İFTİHAR EDİYORUM”
Eyüpsultan İlçe Kaymakamı İhsan Kara ise şöyle konuştu: “Bu coşkuyu burada görmek güzel. 4 yıl hemen gelip geçmiş. Ben o zaman Ankara’daydım. Ben öncelikle 251 şehidimize, ondan önceki ve ondan sonraki vatan için can vermiş bütün şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Gazilerimiz hayatlarını hiçe sayarak gazi oldular. Bu mücadele içinde yer aldılar. Onları tebrik ediyorum. Sağlık sıhhat diliyorum. Müslümanın bir şiarı var. Yaşarken gazi gibi yaşamak. Ölürken şehit olmak niyetiyle ölmek. Ve vatanı, milleti canından aziz bilmek. Bizim millet böyle bir millet. Vatana nasıl sahip çıkılır bütün dünyaya göstermiştir. Bu milletin bir ferdi olduğum için iftihar ediyorum.”

“BU MİLLETİ, DEVLETİ HİÇBİR ZAMAN BAŞKALARINA TESLİM ETMEYECEĞİZ”
O gece yaşadıklarını anlatan 15 Temmuz gazisi Bayram Ceylan, “O gece Saraçhane’de çok acı bir çatışma vardı. Biz de o çatışmanın içine girdik ve ben orada vuruldum. Sırtından, ciğerinden, bacaklarından vurulmuş bir sürü arkadaşlarımız vardı. Şehzadebaşı Camii’nin üzerinde bir keskin nişancı vardı, her yere ateş ediyordu. Ambulans falan yardıma gelemiyordu. Bir de büyükşehir belediye binasının içinden biri ateş ediyordu. Ben de orada sağ kolumdan vuruldum. Vatan millet var olsun. Mevlam Türk milletine bir daha böyle bir şey yaşatmasın. Ama böyle bir şey tekrar olursa, Allah’ın izniyle yine sokağa çıkarız. Bu milleti, devleti hiçbir zaman başkalarına teslim etmeyeceğiz. Allah, milletimize ve devletimize zeval vermesin” diye konuştu.

“ALLAH’IMIZA ŞÜKÜRLER OLSUN BAYRAĞIMIZ YERİNDE”
Eyüpsultan Meydanında yapılan programa katılan Ergin Yapıcı isimli bir başka 15 Temmuz gazisi ise, “15 Temmuz gecesi Harbiye’deki TRT binasında vuruldum. Şimdi aynı şey olsa yine bu vatan bu bayrak için kanımın son damlasına kadar vermeye hazırım. Sağlığımızı kaybettik ama Allah’ımıza şükürler olsun bayrağımız yerinde, vatanımızı ve milletimizi kaybetmedik” ifadelerini kullandı.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken ve Eyüpsultan İlçe Kaymakamı İhsan Kara Eyüpsultan Meydanında nöbet tutan gazileri ve şehit yakınlarını ziyaret ettiler.

Alana gelen vatandaşlara da Eyüpsultan Belediyesi tarafından etli pilav dağıtıldı.

Eyüpsultan Arasta Meydanı’nda, 15 Temmuz’un destansı mücadelesini yansıtan fotoğraflardan oluşan sergi ise vatandaşların yoğun beğenisini topladı.

Bir cevap yazın