Eyüpspor’dan ‘kural hatası’ itirazı – Eyüp Gündem Haber

Eyüpspor’dan ‘kural hatası’ itirazı

Dün oynanan ve 3-3 eşitlikle biten 2. Lig Kırmızı Grup maçının ardından Eyüpspor, TFF’ye kural hatası yapıldığı iddiasıyla itiraz etti.

Eyüpspor, 3-2 öndeyken maçın 90+6. dakikasında hakemin verdiği penaltı kararı ve Pazarspor’un penaltıyı gole çevirmesiyle birlikte maç 3-3 eşitlikle sona ermişti.

Eflatun sarılı ekip konu ile ilgili bugün bir açıklama yaparak maç için itiraz edildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Dün deplasmanda oynadığımız, 90+4. dakikaya kadar 2-3 önde götürdüğümüz Pazarspor müsabakasının son dakikasında maçın hakemi Ali Yılmaz tarafından net bir şekilde kural hatası yapılarak, aleyhimize haksız bir penaltı kararı verilmiştir .
Maçın hakeminin köşe vuruşunun kullanılmaması yönündeki işaretine rağmen topa vurulmuş olması topun oyun dışı olduğunu değiştirmez. Hakem köşe vuruşunun kullanılmasına izin vermemiştir. Bu durumda top oyunda değilken kalecinin ihlali sonucu bir disiplin cezası verilebilir ancak penaltı kararı verilemez. Kural 12 açık hükmü ancak top oyunda iken direkt ve endirekt serbest vuruş ve penaltı vuruşu verilebileceğini belirtir.
Sonuç olarak;
1. Maç topu (asıl top) kalecini ellerindedir.
2. Köşe yayında duran top, top toplayıcı tarafından verilen yedek toptur.
3. Hakem köşe vuruşunun kullanılmamasını açıkça işaret etmiş ve kalecinin elindeki topun farkındadır.
4. Hakem köşe vuruşunun kullanılmamasını işaret ettiği için vuruş kullanılamaz. Kullanılabilmesi için hakemin ikinci bir işaret vermesi gerekir. Çünkü hakem oyunun durdurulmasını emretmiştir.
5. Hakemin köşe vuruşunun kullanılmamasını işaret etmesine rağmen yedek topla köşe vuruşu kullanılmış olsa bile top oyunda sayılamaz, hakemin açık şekilde köşe vuruşunun kullanılmamasını istediği ortadadır. Bu durumda top hala oyunda değildir.
6. Hakem, sahada iki top varken (maç topu kalecinin ellerinde iken) kalecinin topu fırlatmasını ihlal olarak saymış, ihtar ve penaltı kararı vermiştir. Ancak Kural 12 açık hükmü top ancak oyunda iken bir penaltı kararı verilebileceğini belirtmektedir.
7. Hakem köşe vuruşunun kullanılmamasını istediği için top oyunda değildir. Hakem kalecinin ihlali dolayısıyla disiplin cezası olan ihtar (sarı kart) verebilir ancak penaltı vuruşu kararı veremez.
Müsabakada yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı OYUN KURALLARI hatası yapılmıştır. Kalecinin ihtarının kabul edilip, penaltı vuruşu kararının iptalini ve oyunun köşe vuruşu ile başlayacak şekilde kaldığı dakikaların oynanacak şekilde tekrar oynanmasına karar verilmesi yönünde Türkiye Futbol Federasyonu’na gerekli itirazlarımızı gün içinde yapacağımızı kamuoyuna bildiririz.

Bir cevap yazın