Başkan Köken, tramvay, su baskını ve birçok konu hakkında konuştu – Eyüp Gündem Haber

Başkan Köken, tramvay, su baskını ve birçok konu hakkında konuştu

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, sosyal medya üzerinden canlı yayınlanan “Eyüpsultan Gündemi” programında vatandaşlardan gelen soruları yanıtladı.

Başkan Deniz Köken, vatandaşlardan gelen soruları yanıtlarken, birim müdürleri de müdürlükleriyle ilgili gelen soruları canlı yayında yanıtlayarak vatandaşları bilgilendirdi.

Başkan Köken’in yanıtladığı sorulardan bazıları şu şekilde…

“İBB, FESHANE’DEKİ ÇALIŞMAYI DURDURDU”
Canlı yayına gelen sorular arasında Feshane’yle ilgili sorulara da cevap veren Başkan Deniz Köken, Feshane’nin mülkiyetinin İBB’de olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Feshane’nin mülkiyeti İBB’de. Tadilatı durdurdular. Projesinde ihalesini yapmışlardı. Şimdi pandemiden dolayı tasarım tedbirleri kapsamında durduruldu”

TEKNOLOJİ DENEYİMLEME MERKEZİ GELİYOR
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, gelişen teknoloji ve yeniliklerin belediye tarafından yakından takip edildiğini, en yakın zamanda teknoloji deneyimleme merkezinin gençlerin kullanımına alınacağının müjdesini vererek şunları söyledi:

“Bilim merkezi bir proje. Bilim merkeziyle ilgili Osmanlı Parkın içindeki Uzay Evi merkezimizi büyütüp orada deneyimleme merkezi oluşturacağız. Asıl başka bir şey daha yapıyoruz. Teknoloji deneyimleme merkezini, Bahçeşehir Üniversitesiyle birlikte beraber yapıyoruz. Kemerburgaz girişindeki eski Yaşamkent’i aldılar. Oraya Teknopark yapacaklar. Teknoparkın içinde şu anda bizimde Eyüpsultan’daki gençlerimizin teknoloji deneyimleme merkezinden yararlanmasıyla ilgili bir protokol hazırlıyoruz. Yakında kamuoyuyla paylaşacağız. Oraya tabelamızı asacağız. Eyüpsultan’da kendini geliştirmek isteyen gençleri bu imkanlarla buluşturacağız”

ALİBEYKÖY’DE YAŞANAN SU BASKINI, METRO KAYNAKLI
Başkan Deniz Köken, Alibeyköy pazar yerinde yaşanan su baskını olayının metro kaynaklı olduğunu söyleyerek şunları ekledi:

“Yağmur, stadın oradaki sokağı tıkadı ama orada metro çalışmalarından dolayı kollektör tıkanmış. Şimdi İSKİ sıkıntının nereden geldiğini arıyor. Bizim arkadaşlarımız da yardımcı oluyor. En kısa sürede çözeceğiz”

“VATANDAŞLA ANLAŞMADAN ELEKTRİĞİ, DOĞALGAZI KESMEYE BAŞLAMIŞLAR”
Başkan Deniz Köken canlı yayında bir vatandaşın, Yeşilpınar Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Kentsel Dönüşüm çalışmalarının hangi aşamada olduğu ve yapılan değişikliklerle ilgili son durumun ne olduğu konusundaki sorusuna, “Yeşilpınar Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi çalışma yapmaya kalktı ama vatandaş orada fena halde mağdur etmek üzereler. Vatandaşla anlaşmadan elektriği, doğalgazı kesmeye başlamışlar. Bir de metrekaresine yüksek bir bedel alıyor. واين روني O da yanlış oldu. 19 bin metrekare mevcut inşaat var, 128 bin metrekareye çıkarıyor. Vatandaştan yüzde 60 kesiyor ve 5 bin TL borçlandırıyor. O bölümdeki hesabı bende inceleyeceğim. Vatandaşlar sıkıntılı, vatandaşlarımızla temas halindeyiz. Bizim arkadaşlarımız ilgileniyor. Kendilerinden bilgi aldıkları zaman bilgi akışını doğru sağlayalım. Gerekirse bizde KİPTAŞ’la görüşeceğiz” sözleriyle cevap verdi.

“KİTAP KAFE’DE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”
Sivil Savunma Binası’nı restore ederek kitap kafeye dönüştürdüklerini belirten Başkan Deniz Köken, çalışmaların devam ettiğini, yakın zamanda gençlerin hem kitap okuyup, hem de çay ve kahve içecekleri bir ortama kavuşacaklarını söyledi.

KEMERBURGAZ’A MATEMATİK VE EDEBİYAT EVİ
Kemerburgaz’a bir de Matematik evi açacaklarını, tüm çalışmaların tamamlandığını dile getiren Başkan Deniz Köken, “Pandemiden dolayı açılışı erteledik, İnşallah 23 Nisan’da açılışını yapacağız. Bir sonraki sene ise Edebiyat evi açmayı planlıyoruz” dedi.

“KEMERBURGAZ DÜĞÜN SALONU YAZA YETİŞECEK”
Kemerburgaz’da yapımı devam eden Kemerburgaz Düğün Salonu’nun ise yaza yetişeceğini açıklayan Başkan Deniz Köken, “Kemerburgaz itfaiye binasının yanındaki alanda yapımına başladığımız düğün salonumuz Kemerburgaz’a yakışır güzellik ve büyüklükte olacak. Peyzaj alanı ve otopark ile birlikte toplamda 6 bin 500 metrekarelik bir alana sahip olacak olan düğün salonumuz 350 kişilik kapalı, 350 kişilik açık alanı ile toplamda 700 kişiye hizmet verebilecek” dedi.

KARADOLAP PARKI’NA YÜRÜYÜŞ PARKURU YAPILACAK
Başkan Deniz Köken canlı yayında bir vatandaşın, Karadolap Parkı’na, Yeşilpınar Bölge Parkı’ndaki gibi yürüyüş parkuru yapılması talebi üzerine, “Tamam yapalım İnşallah” cevabını verirken, Yeşilpınar Bölge Parkı iç dizayn çalışmasının ne zaman başlayacağı yönündeki soruyu ise, “Bir anda bütün parkı yıkıp yeniden başlayamayız. Ama kademe kademe çalışma yaparak 2022’de, otoparkıyla, üniteleriyle beraber bitiririz inşaallah. Projesini yeniliyoruz, ondan sonra hizmete sunacağız” şeklinde yanıtladı.

“ALİ KUŞÇU UZAY EVİ’Nİ BÜYÜTÜP BİLİM MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ”
Canlı yayın sırasında, Ali Kuşçu Uzay Evi’nden daha önce eğitim aldığını ve çok memnun kaldığını belirten üniversite öğrencisi bir genç, Başkan Deniz Köken’e öncelikle teşekkür ederek, “Daha büyük uzay evleri gelecek mi?” sorusunu yöneltti.

Başkan Deniz Köken soru üzerine, “Orasıyla ilgili çalışmamız devam ediyor. Orası bizim için çok özel bir yer. Eyüpsultan’ın toplama merkezi. Birkaç üniversitenin desteğiyle orayı küçük bir bilim merkezi haline getireceğiz. افلام سرقة سيارات Gençlerimiz okuldan çıktıktan sonra gelecek orada deneyimleme yapacak” yanıtını verdi.

ALİBEYKÖY TRAFİĞİNE ÇÖZÜM ÖNERİSİ
Alibeyköy trafiğinin tramvaya rağmen hala yoğun olmasıyla ilgili gelen soruyu cevaplayan Başkan Deniz Köken, şunları söyledi:

“Tramvay bitince çok daha fazla trafik olacağını söyledik. Büyükşehir yetkililerine anlattık. Bir noktayı üstten geçmek lazım. Araçlar 3 noktada durmak zorunda kalıyor.”

“YAPTIĞIMIZ HER BİR ESER ESTETİK OLMALI”
Eyüpsultan’da nitelikli işler ortaya koyduklarını, Eyüpsultan’da niteliksiz bir yapı ile hizmet vermek istemediklerini vurgulayan Başkan Deniz Köken, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz işe başlarken halkımıza da arkadaşlarımıza da şunu söyledik. Biz ne yaparsak yapalım, bütçemizi doğru kullanarak nitelikli işler yapacağız. Barakadan yerlerde kütüphane yapmam ben, kütüphane yapıyorsam da adam gibi kütüphane yaparım. Burası Eyüpsultan, Eyüpsultan’da da niteliksiz bir yapı ile hizmet vermek istemem. Yaptığımız her bir eserin, fiziki görüntüsünde bir ahenk ve estetik olmalı hem de içi işlevsel olmalı. Bu normal bir anaokulu değil. Aslında doğa temalı bir çocuk misafirhanesi orası. Burayı biz aynı zamanda çocukların toprakla, bitkilerle buluştuğu, içeride bir takım uygulamaları yaptığı, ama dışarıda da diğer okulların çocuklarını da sırayla getirebileceğimiz, gösterebileceğimiz bir yer olsun istedik. Oraya gelen çocukların sadece iki tane kağıt kesip duvara yapıştırarak, öğleden akşama kadar vakit geçirmek için gönderildiği bir yer olmaktan çıkarıp, doğayla iç içe zaman geçireceği, ekip biçeceği bir alan olarak tasarladık.

“APARTMAN ALTLARINDA ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ OLMAZ”
Bizim ecdadımız ahır kapılarını bile işlemeli yapmış. Camilerde kuş evleri vardır, caminin mimarisini bozmadan her bir köşesine kuş evleri yapmışlar. Yani ona bile bir estetik vermişler. Ahır kapısına, işleme yapmış buradan hayvan girecek dememiş. Şimdi o kadar büyük bir medeniyetten gelip barakadan kreşlerde, apartman altlarında sonradan bozma yerlerde çocukların eğitimi olmaz. عرب اونلاين Çocuklara nasıl bir pencereden baktırırsanız dünyayı öyle görür. Çocuk pencereden baktı varoş bir yer gördü dünyayı öyle zanneder; baktı pencereden çer çöp sokaklarda gördü öyle zanneder. Ama çocuk kreşe gittiğinde doğayı, yeşili, o ahengi derli toplu bir sokak, çocuk parkı gördü. Aslında biz çocuklara nasıl bir hayat vadettiğimizi bulunduğu ortamda neler yaptığımızla gösteriyoruz. Bir tane de yapsak, nitelikli eserler ortaya koymamız lazım.”

Bir cevap yazın