Asım Gültekin için Eyüpsultan’da anma programı düzenlendi – Eyüp Gündem Haber

Asım Gültekin için Eyüpsultan’da anma programı düzenlendi

Geçen yıl geçirdiği kalp krizi sonucu 45 yaşında hayatını kaybeden kültür dünyasının değerli ismi gazeteci, muharrir ve eğitmen Asım Gültekin için anma programı düzenlendi.

Eyüpsultan Belediyesi ve Dünya Mecmualar Birliği (DERGİBİR) tarafından Eyüpsultan Zal Mahmut Paşa Külliyesi’nde gerçekleştirilen program kapsamında usta müellifin fotoğraflarından oluşan bir stant de ziyarete açıldı.

Gültekin’in ailesi, dergici dostları, arkadaşları, öğrencileri ve sevenlerinin katıldığı program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

DERGİBİR Lideri Metin Uçar, konuşmasında yakın vakitte Gültekin’in kabrini ziyaret ettiğini belirterek, “İnsanı mevtten koruyan kendi ecelidir.” dedi.

Gültekin’in kendi sözüyle “dergi delisi” bir insan olduğunu lisana getiren Uçar, “Kervan göçtü tahminen, Asım da o kervanla gitti lakin bununla birlikte bir kısmı konuşulan ve konuşulacak olan pek çok problemler de geride kaldı ve bunlar devam etmesi gereken işler.” formunda konuştu.

“Gültekin’in yaptığı çalışmalar gayesine ulaştı”

Eyüpsultan Belediye Lideri Deniz Köken de öldükten sonra hoş yad edilmenin, vakıf beşerler olmanın kıymetine değinerek, Gültekin’in de kendini vakfeden kıymetli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

“Önemli bir insan, samimi bir Müslümandı”

İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ise Asım Gültekin’in mesleğini, inancını, kalemini, edebi kişiliğini ve bütün birikimini ülkenin geleceği olan gençler için emeğiyle birleştirmeye uğraş ettiğini söyledi.

Gültekin’in kıymetli bir insan ve samimi bir Müslüman olduğunu lisana getiren Yazıcı, “İnşallah onun müsaadeden yürüyecek yeni gençleri yeni öğretmenleri daima birlikte destekleyip büyütelim ki yarınlarımıza ülkemizin hoş geleceği için nitelikli beşerler yetişsin.” değerlendirmesini yaptı.

Muharrir Erol Erdoğan, Çin’e giden Gültekin’in Tiananmen Meydanı’nda Sezai Karakoç’un Masal şiirini okuduğunu anlattı.

Hayra vesile olanın hayrı yapan üzere olduğu Hadis-i şerifini hatırlatan Erdoğan, Asım’ın yol arkadaşları olarak açtığı yoldan ilerlemek durumunda olduklarını söz etti.

Erdoğan, “Asım’ın başlattığı her ne hoş iş ve nasıl bir yol varsa, Asım’ın yol arkadaşlarına da o yolu kapatmamak, o yolu, o çığırı devam ettirmek düşer. Buna Çin’in o meydanında şiir okumak da dahildir.” biçiminde konuştu.

“Çok okuyan ve derin kültürlü bir Müslüman olarak tanıdım”

Selahaddin Eş Çakırgil de Gültekin’in eğitim, lisan ve İslami hassasiyetler üzerine hoş yazıları bulunduğunu belirterek, “Asım Gültekin’i İslami hassasiyetlere dikkat eden, İslami şuuru gençlerle paylaşmak isteyen, çok okuyan ve derin kültürlü bir Müslüman olarak tanıdım.” dedi.

Hamza Türkmen, “Asım ile tanışıklığım onun lise yıllarında Kartal İmam Hatip’e giderken 30 yıl evvel Haksöz Mecmuası’nı çıkarttığımız yıllarda başladı.” dedi.

Yaşantısıyla, ortaya koyduğu tutumlarla ve bilhassa giysi usulüyle örnek olduğunu belirten Türkmen, “Bu tutumunu her platformda net bir biçimde sergileyen yiğit kardeşlerimizdendi. Onun örnekliğinin ve hak üzerinde olduğu pahaların ondan sonrakilere, gençlere de örnek olmasını temenni ediyorum.” sözünü kullandı.

Programa katılan Kadir Ünal, Özcan Ünlü, İnci Okumuş, Şakir Kurtulmuş, Salih Yüzgenç, Abdullah Zerrar, Işık Haktan, Musa Melih Demirbaşçı, Bülent Şahin Erdeğer, Osman Erdemir, Muharrem Baykul, Abdulkadir Alemdar, Gürsel Tanrıverdi ve Tuba Cürmü da müellif hakkında anılarını anlatarak konuşma yaptı.

AK Parti İstanbul Milletvekilleri Hasan Turan ve müellif Rasim Özdenören’in iletileriyle iştirakçilere seslendiği programda ayrıyeten Asım Gültekin’in konuşmalarından hazırlanan bir görüntü da gösterildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Ahmet Esad Şani

Kaynak:Haberler.com

Bir cevap yazın