Alibeyköyspor başkanı Saka’dan önemli açıklamalar – Eyüp Gündem Haber

Alibeyköyspor başkanı Saka’dan önemli açıklamalar

Bölgesel Amatör Ligde mücadele eden Alibeyköyspor’un Başkanı Muammer Saka, gündeme ilişkin çok önemli değerlendirmelerde bulundu.

Turuncu-mavililerin Başkanı Saka yaptığı değerlendirmenin bir bölümünde, “Amatör Federasyon sorumluluk almalı, BAL başta olmak üzere liglerin artık başlaması lazım. Ben İstinye’de herkesin huzurunda söyledim, Ali Düşmez’in iki tane görevinin olması bizi aksatıyor. Hemen TASKK Başkanı, hem de TFF’de Başkan Vekili olması bizim liglerin başlamasını aksatıyor. Bizi bu hale getiren de Ali Düşmez’in birçok görevinin olmasıdır. Görevi tek olsaydı, biz şu anda sahada olurduk.” dedi.

Takıma harcanan paranın 3 misli fazlası eski borçlara gitti
2017-2018 sezonunda Bölgesel Amatör Lig’de Play-Off şampiyonu olarak TFF 3.Lig’e yükselen Alibeyköyspor, sezona başladığında hiç kimse turuncu-mavililerin şampiyon olacağına ihtimal vermiyordu. Kütahya ve Çengelköy gibi şimdi Profesyonel Ligde oynayan takımları geçen turuncu-mavililer, ilk maçta Şile Yıldız’a yenilse de ikinci baraj maçında Altınova Belediyespor’u penaltılarla geçerek 3.Lige yükseldi. Ancak Alibeyköyspor’un başarısı çok konuşuldu. Teknik direktör Zeki Ersoy ve futbolcular, taraftarlarının da inanılmaz desteğiyle zoru başarırken, yönetim kurulu büyük bir iş çıkardı. Ali Zengin’in Başkanlık yaptığı turuncu-mavililerde ilk yarının son maçında Muammer Saka ve Sinan Vardar da yönetime katıldılar. Yılsonunda ise 1962 doğumlu olan 20 yıldır sporun içinde olan, Trabzonspor’da 3 dönem başkan yardımcılığı yapan Muammer Saka Başkan seçildi. Takımımın 3.Lige çıkmasında çok önemli payı olan Başkan Saka, maalesef profesyonel oldukları ilk yıl içinde geçmişten gelen büyük bir mali yük ile de boğuşmak zorunda kaldı. Borçlar ödendi ama takıma harcanan paranın 3 misli fazlası eski borçlara gidince Alibeyköyspor, şanssız sonuçların da ardından yeniden amatör lige döndü. Fakat Muammer Saka “yeniden profesyonel lige çıkacağız ve eskisinden daha güçlü olarak çıktığımız ligden de daha da üst liglere gideceğiz” şeklinde inancı koruduğunu ifade ediyor.

Trabzonspor’un eski yöneticilerinden olan ve bordo-mavililerde 3 sezon Başkan Yardımcılığı yapan, iş dünyasında çok başarılı olan Muammer Saka, spor yöneticiliği konusunda uzmanlaşmış bir isim. Girişimci bir ruhu olan, son derece faal ve çalışkan bir yapıda, içinde bulunduğu camiaya çok faydalı, ticari hayatı iyi bilen, güçlü dostlukları olan ve saygın bir iş adamı olarak ön plana çıkan Başkan Saka, bir dönem siyasette de başarılı olmuş bir muteber bir kişi…

Alibeyköyspor’un Başkanı Muammer Saka’nın açıklamaları özet ile şöyle;

“Futbolcuların hayalleri var, ligler oynatılmalı”
Hem Üsküdar Belediyespor Kulübü’nde hem de Alibeyköyspor’da Başkanlık yapan ve Alibeyköyspor’u da büyük emekleri neticesinde borçsuz duruma getiren Başkan Saka, “Kulübün tüm borçlarını sıfırladık ve futbolcularına günü gününe ödeme yapar hale getirdik. Artık futbolcular Alibeyköyspor’a gelmek için haber gönderiyor. Kulübümüzün şu anda hiçbir geliri üzerinde icra, temlik veya herhangi bir kısıtlama yok. Alibeyköyspor bu mali yapısı ile Liglerin en borçsuz kulüplerinden biri haline gelmiştir” diye konuştu. Turuncu-mavililerin Başkanı, “Alibeyköyspor’da geldiğimiz günden bu yana kurumsallaşmak adına büyük bir gayretimiz var. Bilhassa gençleri Türk futboluna kazandırmak adına çok emek harcıyoruz. Alibeyköyspor tarihi bir kulüp, 1.Ligde oynamış bir camia. Tekrar eski günlerine kavuşturmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

“3.Lige çıktığımızda 6.5 trilyon borç çıktı”
Başkan Saka şöyle devam etti: “Biz geldiğimizde geçmiş yılların biriktirdiği sorunlar vardı. 10 yıllık futbolcu borçlar vardı. Futbolcu sigorta borçları çıktı. Profesyonel olunca bunların hepsini ödedik. Vergi borçları vardı. 3.Ligde olduğumuzda eski borçlardan dolayı iki defa transfer yasağı geldi. Hamdolsun, bunları da bitirdik. Vergi yapılandırması kanunu çıkınca da Kulübümüzüm tüm borçlarını kapattık. SSK, İSKİ borçlarımızı kapattık. Sadece geçtiğimiz yıldan 1-2 futbolcuya ödememiz olacak, onun haricinde sorunları sona ermiş bir kulüp olduk. Bunları yaparken de tesislerimizi de yeniledik. UEFA Standartlarında bir sahamız oldu. Birçok kulübün gıpta edeceği bir sahamız oldu. İnsan odaklı bir Kulübüz. Çocuklarımızın Türk futboluna kazandırılması için çalışıyoruz. Bu sezon A takımımızdaki 24 kişinin 16 tanesi alt yapıdan gelen çocuklarımız… 17-20 yaş ortalaması bir takım olduk. Alibeyköyspor büyük bir camia. Eski başkanlarımız da Yönetim Kurulunda yer alıyor. Camia olarak kenetlendik, eski-yeni ayrımı yapmadan çalışıyoruz. 3.Lige çıktığımızda 6.5 trilyon borç çıktı. Bunlar ile mücadele ederken, transfer tahtamız iki defa kapandı. Bir yandan da takım kurmaya çalıştık. Bunların hepsini aştık ama bu mücadelenin içinde maalesef talihsiz sonuçlar da alarak ligde kalamadık. Fakat ben bunu kayıp saymıyorum. Biz yine 3.Lige çıkacağız hatta daha da ileriye gideceğiz. Önemli olan bu güzel birlikteliği korumak, biz aslında en önemli sorun olan borçları bitirdik. Şimdi profesyonel lige çıkarsak hem tesislerimiz ile hem de takımımız ile hep ileriye bakacağız. Alibeyköyspor için 40 dönümlük bir arazi almak istiyoruz. Burada takımımızın geleceğini kuracağız. Kamp binası ve sahalar yapmayı planlıyoruz. Ayrıca 6 tane olimpik branş kurduk. Pandemi sona erince Alibeyköy’deki okullarda futbolcu, sporcu taraması yapacağız. Alibeyköyspor tam bir spor kulübü olacak… Sadece futbolcu olmaları için değil, geleceğe de hazırlanmaları için onlara destek olacağız.

“Onlar bize, biz de onlara güveniyoruz”
Geldiğimiz günden bu yana camianın hep desteğini gördük, bize inandılar, güvendiler. Biz de onları haklı çıkarttık. Zaten spor yönetimi konusunda büyük tecrübelerimiz var. Yönetimimizde diğer arkadaşlar, Başkanlar da konusunda uzmanlaşmış isimler olunca hep birlikte ortaya güzel işler çıkıyor. Trabzonspor’da Başkan Yardımcılığı gibi çok önemli görevleri zamanında yapmış olmak da şahsıma hep tecrübe kattı. Ben, Alibeyköyspor camiasının bize olan sonsuz güveninden ziyadesiyle memnunum. Taraftarlarımızın ve turuncu-mavili renklere gönül vermiş insanların bize olan teveccühünü boşa çıkartmadık. Biz hep merdiveni sağlam çıkmak istiyoruz. 3.Ligden düşmemiş olsaydık şimdi 2.Ligde olurduk ama ben bunu da kafama takmıyorum, ligler başlasın biz yine şampiyon olacağız. Şimdi birçok futbolcu bize gelmek, bizde oynamak istiyor çünkü biz futbolcuların hak edişlerini her zaman gününden önce ödüyoruz. Ben hep diyorum, biz insan odaklı Kulübüz. Şu anda lig oynanmıyor ama çocukların paralarının %65’ini ödedim. Biz futbolcuları ortada bırakmayız. Verdiğimiz sözleri lig oynansın oynanmasın tutuyoruz, o yüzden de futbolcular Alibeyköyspor forması giymek istiyor. Neticede onlar bize, biz de onlara güveniyoruz…

“Bence herkesin lige katılması gerekir”
Liglerin artık başlaması gerektiğini düşünüyorum, Amatör Federasyonda da söyledim. Bölgesel Amatör Ligin statüsü konusunda benim çok ciddi çalışmalarım var. Sayın Spor Bakanımıza ve TFF Başkanımız Nihat Özdemir Bey’e de anlattım bunları. Bölgesel Amatör Lig ve daha alt ligler Türk futbolunda hak ettiği yerde değil. Sözüm yanlış anlaşılmasın ama öz evlat gibi görmeyenler var. Amatörler çok değerlidir. BAL’ın adı amatör ama bütçesi 3.Lig ayarında. Bu statüsü ile bu lig devam etmez. Bu nedenle hem Türkiye futbol Federasyonu nezdinde hem de Spor Bakanlığında bu konunun incelenmesi gerekir çünkü amatör liglerde çok sayıda takım ve sporcu var. Burası çok büyük bir camia… Ben Alibeyköyspor Başkanı olarak, bu sezon Bölgesel Amatör Lig başta olmak üzere mümkün olan diğer liglerin oynatılması gerektiğini düşünüyorum. En azından Covid-19 aşısı yapılarak biz bu ligi başlatırız. Sonrasında da HES koduyla bile devam edebiliriz. Amatörlere 20 bin doz aşı gerekli. Ben, Sayın Spor Bakanına söyledim, kendileri de bana hak verdiler. İstanbul’da bazı Kulüpler bu sezon oynamak istemiyor, bunu biliyorum. Bence herkesin lige katılması gerekir. Amatörlerin artık başlaması gerekir. Bu çocuklar spor yapmazsa iyi olmaz. Futbolcuların hayallerini öldüremeyiz. Bir ne için varız? Kulüpler Spor dalında Sivil Toplum Kuruluşudur. Biz çocukların spor yapmalarını sağlamak zorundayız. Çocukların geleceği için, aileleri için, çevreleri için antrenman ve maç yaptırmalıyız.

“Ali Düşmez’in iki tane görevinin olması bizi aksatıyor”
Amatör Federasyon sorumluluk almalı, liglerin başlaması lazım. Bundan kimsenin kaçmaması lazım. Ben İstinye’de herkesin huzurunda söyledim Ali Düşmez’in iki tane görevinin olması bizi aksatıyor. Hemen TASKK Başkanı, hem de TFF’de Başkan Vekili olması bizim liglerin başlamasını aksatıyor. Bizi bu hale getiren de Ali Düşmez’in birçok görevinin olmasıdır. Görevi tek olsaydı, biz şu anda sahada olurduk. Ben bunu radyolarda, televizyonlarda söyledim. Yine söylüyorum… Ali Bey’in iki görevinin olması bizi bu hale getirdi. Tek görevi olmalı, buna odaklanmalı. TFF’de işi olmamalı. Burası büyük bir kuruluş, çok büyük sıkıntı var. Onun için, bu görevi layıkıyla yerine getirse Ali Bey’in heykelini dikeriz ama hem TFF’de hem burada olduğu zaman olmuyor. Bu olmuyor, kendisine söyledim. Böyle olmamalı. Önemli olmak sonuç almaktır, mazide biz bunu yaptık diye övünemeyiz. Gelecekteki yapacakları ortaya koymak gerekir. Her şey değişiyor, dünya değişiyor. Bugün İspanya’da 12 yaşında çocuklar top oynuyor. İcap ettiğinde maske ile oynuyorlar. Hakemde bile maske var. Kadınlar Ligi oynanıyor. Biz de kadınlar ligi de oynatılmıyor ama yurt dışında kadın milli takımları Antalya’ya gelip maç yapıyor. Zambiya, Nijerya, Özbekistan, Ekvator Ginesi takımları Antalya’da futbol turnuvasına geldi ama bizim kadın ligleri oynanmıyor… Garip değil mi? Bu virüs biz Türklere mi özel yoksa başka bir şey mi var? İnsan sağlığı önemli tamam ama dünya devam ediyor. Önlemleri alıp, riskleri en aza indirip çocuklara maç yaptırmamız lazım.

“Ülke genelinde sporcu kızların %60’ı Üsküdarlı”
Ben Kulüp Başkanıyım, ligler oynatılmasın, 1 trilyon TL cebimde kalsın, ohh ne güzel. Paralar kasada oh ne güzel mi diyeyim. Hayır, ben bu parayı futbolcular için harcayacağım. Ben 1 milyon TL’yi ne yapayım. Ben sorumluluk almak için buradayım.  Bizim Üsküdar Belediyespor Hentbol takımımız var. Kadınlar Süper Ligde oynuyoruz. Orada da gençlere güveniyoruz. İlk sırada olan Kastamonu Belediyespor’da 2’si kaleci olmak üzere 6 tane yabancı uyruklu oyuncu var. Bizim 18 kişilik kadromuzda hep bizim kızlar oynuyor, yabancı oyuncumuz yok. Çoğu da genç çocuklar bizim kızların. Bazı takımlar yılda 1-2 milyon dolar harcıyor, ben 4. sıradayım her sezon 100 bin TL ile zirveye oynuyorum. Kastamonu Hocasına 10 bin EURO maaş veriyor, benim aylık giderim 7 bin EURO.  Bir de şu var ülke genelinde sporcu kızların %60’ı Üsküdarlı… Bunu yapmamız lazım. Burada da bunu yapacağız. Önümüzdeki yıllarda Alibeyköyspor’dan çok sayıda genç profesyonel olacak, eskiden oluyordu, yine olacak. Biz bunun gayreti içindeyiz.

Ali Kemal Demir