Alibeyköy Deresi’nde toplu balık ölümleri – Eyüp Gündem Haber

Alibeyköy Deresi’nde toplu balık ölümleri

Alibeyköy deresinde meydana gelen kirlilik ve balık ölümleri vatandaşları tedirgin ederken, bölge sakinleri yetkililerden çözüm bulunarak derenin temizlenmesini istedi.

Alibeyköy deresinde meydana gelen kirlilik ve balık ölümleri çevredeki vatandaşların tepkisine yol açtı. Eyüpsultan’dan Haliç’e akan derede bazı balıkların sebebi bilinmeyen bir şekilde öldükleri görülürken deredeki kirlilik, diğer yaşayan balıkları da tehdit ediyor.

Derede meydana gelen balık ölümlerinden tedirgin olduğunu söyleyen vatandaşlar ise yetkililerden derenin temizlenmesini ve bu duruma bir çözüm bulunmasını istedi.

Sabahları spor yapmak için derenin yanındaki parka geldiğini söyleyen Ümit Tunca, “Yıldıztabya Gaziosmanpaşa’da oturuyorum. Bu mevkide, Alibeyköy Osmanlı Parkı civarında sürekli işimiz oluyor. Sabahları da buraya spor yapmak için geliyoruz. Tek sıkıntımız gördüğünüz gibi bu derenin yazları özellikle çok kötü kokular yayması. Pislikten birçok çevredeki insanlar rahatsız oldu. Üstelik arabayla geçerken bile rahatsız oluyoruz kokulardan. Camları kapatıyorsun, arabayı komple izolasyon altına almak zorunda kalıyorsun. Çok, aşırı derecede kokuyor. Bir de insanlarımızın gördüğünüz gibi çöpleri atması. Bu deredeki yaşam hayatını tamamen öldürüyor gibi bir şey. Beklentimiz, belediyenin buraya daha çok önem göstermesi, bu dereye izolasyon yapılması, daha çok suyun mevcut olması ve yaşamların daha uzun sürmesi diye düşünüyorum. Balıkların pek fazla yaşamamasının sebebi suyun azlığından ve kirli olmasından dolayı. Bunun önlenmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

25 senedir derenin civarında yaşadığını söyleyen Mehmet Demir ise “Önceden vardı böyle koku, Tayyip Erdoğan düzeltti ondan sonra daha buraya bakan yok. Şu anda buraya bakan hiç kimse yok. Balıkları görüyor musunuz, balıklara bakın. Hele salı ve çarşamba görseydiniz burası bembeyazdı balıklardan. Buradan beklentim ne olacak. Burası temizlensin ve koku olmasın. Millet, halk şu taraflarda daire almış, bir daire 2 trilyon. 2 trilyon verip bir de bu kokuyu mu çekecek? Devlet buraya baksın, devlet mi bakacak belediye mi bakacak ikisi de devlet sayılır fark etmez. Büyükşehirin bakması lazım, niye bakmıyor büyükşehir? Hani her şey çok güzel olacaktı? Ne oldu? Balıklara yazık günah niye ölsünler? Buraya bu kadar balık gelmiyordu, nereden gelmişler nasıl ölmüşler? 100 kilodan fazla balık vardı burada.” ifadelerini kullandı.

Alibeyköy Deresi’nde daha önce benzer ölüm olayına rastlamadıklarını belirten Necati Memiş, “Dün sabah spor yaparken balıkların öldüğünü gördüm. Binlerce ölü balık gördüm, fotoğraflarını çektim ve yetkililere attım. Buraya çözüm bulunması için yardımcı olun. Balıklar yıllardır canlıydı, ne oldu şimdi? Onlar da bir can taşıyor. Fabrika atığı olabilir diye çok üzüldüm.” dedi. Derenin temizlenmediğini ifade eden Adem Kaya, “Eskisi gibi dere ıslah çalışması yapılmıyor. Doğma büyüme buralıyım, evim karşıda. Eskiden dere sık sık temizlenirdi. Ne yapabiliriz? Buradan balık yenmez artık.” diye konuştu.

Hanife Yılmaz ise “Bir ilaç dökülmüş buraya. Balıklar dün yüzüyordu, buraya ilaç mı attılar? Yazık günah.” dedi.

Çevredekilerin şikayeti üzerine derede inceleme başlatıldı. İSKİ ekipleri dereden numuneler aldı. Suyun PH değeri ölçülürken, dereden alınan numuneler laboratuvara götürüldü. Balık ölümlerine neyin yol açtığı numunelerin incelenmesi sonrasında ortaya çıkacak.

Kaynak: İHA